Pogrzeb Zofii ze Skórskich Urbańskiej – Haczów AD 1902

“W dniu 3 września 1902 r. złożono w Haczowie na cmentarzu w grobowcu rodzinnym Nieczujów z Urbanic Urbańskich zwłoki śp. Zofji Genowefy ze Skórskich Urbańskiej. Pogrzeb był wspaniały, imponujący i budujący. Było 37 księży i ludność całego Haczowa i okolicznych wsi. Śp. Zofja Urbańska była wzorem, odznaczała się zaletami rzadko spotykanemi. Wychowała córkę swoją Lucynę na wzorową żonę i matkę, a synów na prawdziwych i zacnych obywateli.

Pamięć o niej w Haczowie nigdy nie zaginie i historja Haczowa po wieczne czasy wspominać ją będzie, jako swoją największą dobrodziejkę, która nie szczędziła trudów, tylko razem z córką Lucyną wpajała w dziatwę haczowską gorącą miłość do ojczyzny, uczyła różnych cnót, a u dziewcząt wpajała także zamiłowanie do robót ręcznych, a zwłaszcza haftów.

Dużo więc zawdzięczyć Haczów musi dworowi, a przedewszystkiem tej zacnej i kochanej Zofji Urbańskiej i jej córeczce Lucynie Hallerowej, bo one wpajały w duszę chłopa haczowskiego wszystko to, co jest dobre, a zwłaszcza gorącą miłość dla Ojczyzny Polski”.  1)

Tablica na grobowcu rodziny Urbańskich Nieczujów na haczowskim cmentarzu.

Z osób obecnych na fotografii parasolkę trzyma prawdopodobnie Lucyna Hallerowa z Urbańskich (córka śp. Zofii), kondukt pogrzebowy prowadzi ks. Józef Foryś (proboszcz haczowskiej parafii).

Fotografia wykonana w miejscu dzisiejszego ronda przed drewnianym budynkiem gminy. Pobielony budynek w tle, to pierwszy budynek Kółka Rolniczego w Haczowie, który stał w okolicy parkingu-dzisiejszego domu nauczyciela.

 

Fotografia dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty Nowickiej.

Bibliografia:

1) Zygmunt Jaślar „HACZÓW NIEZWYKŁA OSADA SZWEDZKO-NIEMIECKA MONOGRAFJA” Jasło 1936 str. 72

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *