O stronie

HISTORYCZNY HACZÓW jest prywatną inicjatywą, która powstała z zamiarem pielęgnowania pamięci o dawnym Haczowie, jego historii i ludziach, którzy w nim żyli tworząc jego społeczność. Działalność strony skupia się na poszukiwaniu i publicznej prezentacji materiałów archiwalnych dotyczących Haczowa, ze szczególnym uwzględnieniem starych fotografii. Dzięki licznym rozmowom z ludźmi oraz możliwościom internetu udaje się docierać do niezwykłych materiałów pokazujących dawne życie naszej “ongiś królewskiej wsi”.

Szczególną misją strony jest przywrócenie pamięci o niezwykłym bohaterstwie haczowian walczących w obronie Lwowa i Kresów Wschodnich w wojnach polsko-ukraińskiej oraz polsko-bolszewickiej w latach 1918-1921, a w szczególności o elitarnej Lotnej Kompanii Szturmowej por. Stanisława Maczka w której walczyło wielu z nich, jak również 3 Batalionie Strzelców Sanockich, 18 oraz 37 i 10 Pułku Piechoty 4 Dywizji Piechoty, załogach pociągów pancernych “Kozak”, “Gromobój” oraz PP Nr 6 “Generał Iwaszkiewicz”, 2 i 8 Pułku Artylerii Ciężkiej, a także Błękitnej Armii i V Dywizji Syberyjskiej.

Jeśli zatem posiadacie Państwo w swoich zbiorach archiwalne materiały ilustrujące historię Haczowa, które nie zostały jeszcze udostępnione i wyrażacie chęć podzielenia się nimi proszę o kontakt osobisty lub na adres e-mail podany na stronie w zakładce Kontakt.

autor

Witold Błaż … ze Szmydów (Kucharzów) z haczowskiej Łysej Góry i Olbrychtów

 

*wszelkie wykorzystywanie publikowanych na stronie www.historycznyhaczow.pl oraz jej profilu fb materiałów możliwe jest jedynie za zgodą właścicieli udostępnianych materiałów oraz autora strony

Udostępnianie archiwalnych materiałów na stronie www.historycznyhaczow.pl oraz publiczne podanie ich źródła odbywa się za zgodą osób je udostępniających.

2 odpowiedzi do “O stronie”

  1. Dzień dobry!
    Jestem prawnukiem Józefa Szymkowiaka – komendanta posterunku w Haczowie 1925 – 1945. Bardzo się interesuje jego życiem i piszę małą monografię na jego temat. Bardzo mi zależy na różnych materiałach poświadczających jego działalność na Haczowskiej/ Brzozowskiej ziemi. Może posiadacie Państwo informacje na temat Józefa – uprzejmie proszę o kontakt.

  2. Szukam informacji o Ignacym Józefczyku, jego pierwszej zonie Karolinie Klamut, drugiej zonie Salomei Rymer i powodach przenosin rodziny z Podkarpacia do Wielkopolski w latach dwudziestych XX wieku. Prosze o kontakt jesli ktos z Panstwa ma jakiekolwiek informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *