Haczowscy ułani – Tadeusz Kawa (1932-34)

St. ułan Tadeusz Kawa – żołnierz 22 Pułku Ułanów Podkarpackich w Brodach  w latach 1932-34 (od lewej, za kierownicą motocykla).

22 Pułk Ułanów Podkarpackich (oddział kawalerii Wojska Polskiego) powstał 8 listopada 1920 roku ze scalenia 209 Pułku Ułanów Podkarpackich z 212 Pułkiem Ułanów Lubelskich. Pułk stacjonował początkowo w Przemyślu, potem poszczególne szwadrony częściowo w Hrubieszowie, Jaworowie i Żurawicy. Od czerwca 1924 roku miejscem stacjonowania oddziału stał się garnizon Brody (w II Rzeczypospolitej woj. tarnopolskie – rejestracja motocykla – siedziba powiatu brodzkiego) zaś szwadronu zapasowego Złoczów. W drugim tygodniu KAMPANII WRZEŚNIOWEJ ’39 pułk został rozerwany w okolicach Zgierza, Strykowa i Głowna. Po odwrocie w kierunku Modlina i przekroczeniu Wisły wraz z 1 Pułkiem Kawalerii KOP dozorował Wisłę. W czasie odwrotu walczył pod Mińskiem Mazowieckim, Tomaszowem i Krasnobrodem. Został rozbity nad Sanem.

Barwy pułku to biały proporczyk z amarantowym trójkątem u nasady. Czapki: rogatywki z białym otokiem. Święto pułkowe początkowo obchodzono w rocznicę bitwy pod Skrzeszewem z 19 sierpnia 1920 roku, potem przeniesione na 22 czerwca, a ostatecznie przez Marszałka Józefa Piłsudskiego na 28 czerwca.

Motocykl na fotografii to PEUGEOT P 107 zarejestrowany w woj. tarnopolskim (II Rzeczpospolita) – oznaczenie motocykla dzięki pomocy Panów Krzysztofa Kasprzyka, Pawła Puchalskiego i Pawła Omachla.

Fotografia dzięki uprzejmości Pana Stanisława Kawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *