Haczowscy ułani – Jan Ekiert (1933-34)

St. ułan Jan Ekiert – żołnierz 22 Pułku Ułanów Podkarpackich w Brodach (lata 1933-34) – poi konia po manewrach, na fot. 2 od lewej.

22 Pułk Ułanów Podkarpackich (oddział kawalerii Wojska Polskiego) powstał 8 listopada 1920 roku ze scalenia 209 Pułku Ułanów Podkarpackich z 212 Pułkiem Ułanów Lubelskich. Pułk stacjonował początkowo w Przemyślu, potem poszczególne szwadrony częściowo w Hrubieszowie, Jaworowie i Żurawicy. Od czerwca 1924 roku miejscem stacjonowania oddziału stał się garnizon Brody (w II Rzeczypospolitej woj. tarnopolskie – siedziba powiatu brodzkiego) zaś szwadronu zapasowego Złoczów. W drugim tygodniu KAMPANII WRZEŚNIOWEJ ’39 pułk został rozerwany w okolicach Zgierza, Strykowa i Głowna. Po odwrocie w kierunku Modlina i przekroczeniu Wisły wraz z 1 Pułkiem Kawalerii KOP dozorował Wisłę. W czasie odwrotu walczył pod Mińskiem Mazowieckim, Tomaszowem i Krasnobrodem. Został rozbity nad Sanem.

Barwy pułku to biały proporczyk z amarantowym trójkątem u nasady. Czapki: rogatywki z białym otokiem. Święto pułkowe początkowo obchodzono w rocznicę bitwy pod Skrzeszewem z 19 sierpnia 1920 roku, potem przeniesione na 22 czerwca, a ostatecznie przez Marszałka Józefa Piłsudskiego na 28 czerwca.

Fotografie dzięki uprzejmości Państwa Zofii i Tadeusza Boczarów oraz Pani Jadwigi Szuber.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *